FARA - Leżajsk


RORATY
codziennie o 18.00
Szukaj:

NIEDZIELA KOŚCIÓŁ FARNY:
7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 16.00; 18.00

NIEDZIELA KOŚCIÓŁ JEZUSA MIŁOSIERNEGO
10.00 - Dla młodzieży,  11.30 - Dla dzieci

Dzień powszedni - Kościół Farny
6.30, 7.00, 7.30, 18.00

Więcej…

KLERYK-ALUMN, KTO TO JEST?

Drukuj

Nasz alumn Paweł postanowił podarować naszej Wspólnocie Parafii, a szczególnie młodym, kilka refleksji na temat życia kleryka. Miłej lektury!!!

Kleryk, Alumn?

- czyli, kto to w ogóle jest, jak oni żyją?

 

Kleryk, Alumn.

            Są to określenia jakimi nazywa się zamiennie studentów Seminariów duchownych, czyli są to osoby przygotowujące się do przyjęcia święceń kapłańskich, aby móc służyć innym mocą, którą przekazał kapłanom Jezus Chrystus.

            Sam osobiście kiedyś usłyszałem o wypowiedzi pewnych panów dyskutujących na temat różnicy pomiędzy klerykiem a alumnem. Twierdzili oni, że kleryk to młodzieniec studiujący w seminarium posiadający  maturę a alumn to ten który matury nie zdał. Jednak niestety dla tej teorii, jest to nieprawdą. Gdyż, żeby dostać się do seminarium potrzebna jest nawet nie tylko sama matura, ale należy odbyć wstępną rozmowę z Księdzem Rektorem, który decyduję o przyjęciu kandydata do wspólnoty seminaryjnej. To nie jest koniec, gdyż wymagane jest przystąpienie do egzamin tzw. „Egzaminem Wstępnym”.  Składa się on dwóch części: testu z wiedzy religijnej, przykazań oraz Pisma Świętego i z drugiej, czyli pisemnego wypracowania  na temat podany przez Księdza Prefekta egzaminującego kleryków przybyłych na „Egzamin Wstępny”. Lecz i to nie koniec, gdyż Alumni są poddawani testom psychologicznym, zawierającym ponad tysiąc pytań – są to pytania o szerokim zakresie, mające na celu ukazać kto jaki naprawdę jest i czy dany kandydat może w przyszłości zostać Kapłanem. Test ten odbywa się na początku pierwszego roku. Po przejściu tych etapów, dany Młodzieniec staje się pełnoprawnym Klerykiem.

           

Życie za murami – czyli jak jest w seminarium?

            Sam widok budynku oraz murów seminaryjnych zaciekawia każdego. Pojawiają się wówczas pytania jak tam naprawdę jest. Czy mają tam w ogóle łóżka, czy jedzą tylko sam chleb popijając czystą wodą, albo znowu, że w jakim to przesycie, komforcie muszą żyć mieszkający po drugiej stronie muru ludzie. A prawda, jak zwykłe to bywa, leży po środku. Ku zdziwieniu niektórych, klerycy mają m.in. swoje pokoje w których mieszkają po dwóch, ucząc się w ten sposób budowania małych wspólnot z kolejnymi współlokatorami którzy zmieniają się co semestr. A decyzje kto z kim ma dzielić pokój, podejmuje wychowawca danego rocznika. Jednym z najbardziej szokującym faktem jest to, że klerycy Przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego nie posiadają ani komórek(iphonów, smartfonów, i co tam teraz jeszcze jest) ani swoich prywatnych komputerów. Alumni mają do dyspozycji dwie sale komputerowe, w których to redagują, tworzą swoje prace magisterskie. W budynku mieszkalnym znajdują się także dwie kaplice, dolna (mniejsza), i górna główna(większa). To tam Klerycy wraz z Księżmi Przełożonymi i ojcami Duchownymi odprawiają codzienne rozmyślania, pochylając się nad treściami z Pisma Świętego, a także w tejże kaplicy odprawiane są codziennie msze święte, wszelkie nabożeństwa oraz modlitwy liturgią godzin. Każdy z (sześciu) roczników posiada swojego Ojca Duchownego oraz Księdza Wychowawcę. To oni odpowiadają przed Księdzem Rektorem za dany rocznik alumnów, z kolei Ksiądz Rektor odpowiada za wszystkich kleryków, w naszym przypadku przed księdzem Arcybiskupem Józefem Michalikiem, który  jest najważniejszym przełożonym seminarium. Także każdy alumn posiada swojego spowiednika, do którego uczęszcza raz na dwa tygodnie. Te częste spowiedzi, (jak się wydaje ludziom z poza środowiska seminaryjnego) oraz całkowita szczerość przed swoim Ojcem Duchownym do którego alumn na rozmowy chodzi około raz w miesiącu mają na celu ukształtowanie sumień i serc młodych kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu.       

            Modlitwa i kształtowanie żywej relacji z Panem Jezusem to jedna (ta najważniejsza) ze stron życia seminaryjnego. Seminarium, to nie jak mogło by się wydawać „fabryka”  księży, lecz „fabryka” świętych ludzi. Gdyż kleryk przychodząc do seminarium ma pomóc sobie, przez włożony wysiłek i prace w osiągnięciu świętości, a samo przyjęcie święceń kapłańskich zobowiązuje go do pomocy innym w osiągnięciu zbawienia swej duszy.

Jednak w seminarium obowiązuje także, formacja ludzka – czyli umiejętność składania ofiary z siebie na rzecz drugiego człowieka. Cytując ks. Franciszka Blachnickiego (założyciela ruchu Światło-Życie, ruchu który działa także w naszej parafii – pozdrowienia dla oazowiczów J ) zasadą dojrzałości, czyli aby umieć „posiąść siebie w dawaniu siebie”. Seminarium uczy nas braterstwa, rezygnowania z swoich dążeń, swoich planów na rzecz pomocy innym. Mówiąc najogólniej aby wyzbyć się pychy i żyć zasada którą polecił nam Chrystus, czyli aby kochać bliźniego oraz miłować nieprzyjaciół.

Kleryk w seminarium ma nie tylko możliwości do rozwoju swojej wiary, intelektu ale także do rozwoju kulturalnego. Alumni co roku wystawiają na deskach swojego „teatru” – auli Instytutu Naukowego, sześć spektakli. Każdy rocznik przedstawia inną tematykę a są nimi: wieczornica – przedstawienie Patriotyczne, sztuka filozoficzna, sztuka tzw. obłóczynowa ukazująca historię wybranej postaci jak np. ks. Jerzy Popiełuszko, czy Jan Maria Vianey. Kolejną sztuką przedstawianą jest stworzenie przez kolejny rocznik kabaretu, dotykającego najczęściej życia seminaryjnego oraz sztuka mikołajowa i jasełka. Co roku podziwiamy coraz to lepsze pomysły i koncepcje nowych autorów sztuk o tych tematykach.

Kolejna możliwość rozwoju, dotyczy sportu. Gdzie nasi leżajscy klerycy mają swój nie mały udział. Seminarium Przemyskie posiada dwie drużyny, piłkarską i siatkarską. Drużyna piłkarska dostała się do ścisłego finału Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych, gdzie po drodze wyeliminowaliśmy w dwu meczach reprezentantów: Katowic, Krakowa i Tarnowa. Teraz Przemyśl walczyć będzie o zdobycie mistrzostwa Polski, lecz rozgrywki ruszają dopiero na wiosnę. Aby wykorzystać tą przerwę zimową, rozpoczęliśmy walkę o pierwsze miejsce w zawodach w siatkówkę, wygrywając pierwszy mecz z braćmi z Lublina. Jak widzimy, seminarium choć jest miejscem wymagającym to nie jest ono miejscem gdzie znajdują się niewolnicy którzy są stale ciemiężeni, którzy tylko i bez przerwy się modlą i są oderwani od świata. Seminarium choć jest wyjątkową szkołą, przygotowującą do niezwykle wymagającej i trudnej posługi, stwarza alumnom znakomite środowisko do stałego rozwoju we wszystkich dziedzinach.

Kleryk, też człowiek.

            Alumni to nie przybysze z innej planety, lecz to osoby które często nas otaczały czy to w szkole czy na blokowisku. Nastolatkowie którzy usłyszeli w swym sercu głos Pana „pójdź za mną” niekiedy walczą ze sobą długi czas by dać odpowiedź. Niestety bywa i tak że, powołany odmawia pójścia za Jezusem. Dzisiejszy świat bardziej sprzyja podjęciu takiej decyzji – odmownej. Zmieniająca się mentalność ludzi powoduje że jesteśmy tacy a nie inni. A jacy ludzie, takie rodziny, jakie rodziny takie dzieci, a te dzieci gdy dorosną decydują w jaką drogą pójdą i w jaki sposób będą żyły. Stąd ta różnorodność we wszystkich grupach społecznych. Każdy jest inny lecz wyjątkowy, potrzebny, gdyż każdego człowieka Bóg kocha tak samo. Za każdego z nas poniósł taką samą ofiarę! Każdy ma inną historię życia, bogatszą lub skromniejszą czy bardziej lub mniej skomplikowaną.

            Pewne natomiast jest to, że młody człowiek decydujący się na „pozostawienie” tego świata i pójścia za Jezusem, wyrusza w trudną drogę. Niekiedy ich własne środowiska, czy to domowe, czy przyjaciół nie są przychylne temu wyborowi co na pewno nie pomaga alumnowi. Nie dość że musi zmagać się ze swoimi słabościami aby to powołanie wzrastało, nie zmarnować tego ogromnego daru, to także musi zmagać się ze środowiskiem w którym żyje. Klerycy to młodzieńcy, młodzi mężczyźni spośród naszych miast i wiosek. To ludzie żyjący z nami, pośród nas. Tak jak każdy człowiek tak i Alumni mają swoje zadania. Przebywając w rodzinnych parafiach zawsze są pod opieką swojego księdza proboszcza, który jest ich opiekunem podczas nieobecności kleryka w seminarium. Alumn ma za zadanie pomagać w podejmowanych inicjatywach przez parafie, ma obowiązek codziennej mszy świętej, odprawiania praktyk modlitewnych jakie zostały mu zaszczepione na początku formacji seminaryjnej. Jednym słowem Kleryk w parafii to pomocnik Proboszcza i Wikarych. A to wszystko po to, aby każdy z nas Alumnów uczył się poświęcenia dla innych, aby w naszym sercu zakorzeniła się miłość do Boga i drugiego człowieka.

            Za wszelką dobroć i życzliwość okazywaną nam, klerykom Leżajskiej Fary, serdeczne Bóg zapłać! Ze swej strony pragniemy dokładać wszelkiego wysiłku by przy pomocy Ducha Świętego zostać świętymi Kapłanami, aby miasto Leżajsk było dumne że dało diecezji takich Księży.

 kl. Paweł Mendyk 


  Projekt Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętej Trójcy w Leżajsku p.n.: „Rewitalizacja infrastruktury publicznej i zabytkowych obiektów kościelnych Parafii Farnej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Leżajsku” współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 3,7 mln zł przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju, z Programu „Promesa” Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz przez Miasto Leżajsk, Województwo Podkarpackie i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w PrzemyśluInwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

Kalendarz liturgiczny

 
Sobota II tygodnia adwentu
10 grudnia 2016r.

Czytania na każdy dzieńcień

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Świętej Trójcy - FARA

ul. Rynek 35, 37-300 Leżajsk
redakcja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , spr. techniczne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Designed by RSZC